» خطاطی » خط سفیر ، ویژگی ها و تاریخچه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۰۱ - ۱۲:۲۶

 کد خبر: 5780
 90 بازدید

خط سفیر ، ویژگی ها و تاریخچه

استاد احمد آریامنش در سال ۱۳۷۱ موفق به ابداع خط کرشمه شدند که از همان ابتدا این خط به ۲شکل نوشته می شد. مدل اول خطی براساس فرم وفضا سازی که سرفا جهت ایجاد فضاهای نو وخلاقانه پایه ریزی شد . مدل دوم خطی که می بایست پیام رسان باشد و کار انتقال معنی را […]

استاد احمد آریامنش در سال ۱۳۷۱ موفق به ابداع خط کرشمه شدند که از همان ابتدا این خط به ۲شکل نوشته می شد.

مدل اول خطی براساس فرم وفضا سازی که سرفا جهت ایجاد فضاهای نو وخلاقانه پایه ریزی شد . مدل دوم خطی که می بایست پیام رسان باشد و کار انتقال معنی را بر عهده بگیرد،که این خط مهر(کرشمه مهر)نام گرفت (که در کتاب کرشمه به آن اشاره شده است). درسالهای اخیرتوجه به کرشمه فزونی یافت و کمترفرصتی برای ارائه خط مهربه وجود آمد.

نام گذاری خط سفیر

در اردیبهشت سال ۱۳۸۵ و مصادف با روز میلاد با سعادت رسول اکرم(ص) تولد دوباره ای بود برای خط مهر، که این باربه نام نامی حضرت رسول این مولود تازه سفیر نام گرفت.

 ویژگیهای خط سفیر

درطراحی خط سفیر فرمها و اشکال کلیه خطوط ترسیمی از جمله کوفی ،ثلث و … مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار گرفته وازآنها تا حد امکان برداشت شده است. این برداشتها از خطوط سنتی همراه با ریشه گرفتن ازخط کرشمه و فرم ها وحرکاتی که مختص خود سفیر می باشد باعث شده که این خط از ویژگیهای خاصی برخوردارشود که به چند مورد آن اشاره میکنیم :

– سفیر درعین حال هم میتواند آزادی و رقص خط شکسته نستعلیق وکرشمه را وهم خشکی و انسجام خط ثلث راداشته باشد، این ویژگی را هم در ترکیب بندی و هم در حس درونی خط میتوان مشاهده کرد.

– خط سفیر میتواند به چند شکل تحریر و ترسیم گردد: ۱- ایجاد فضاها و فرمهای گرافیکی (لوگو و آرم) ۲- ترکیب بندی های ساده و پیچیده ۳- سطر نویسی

– خط سفیرهم قابلیت عربی نویسی و هم فارسی نویسی را دارد.

– قامت بلند،حرکات ومنحنی های بر گرفته از هنر شرقی به همراه حرکات سماع گونه قلم ازویژگیهای دیگر خط سفیر است.

– این خط مانند تمام خطوط متداول از قاعده مندی خاص خود برخورداراست.

در کل میتوان گفت که سفیرهم آغوشی زیبا ودیدنی منطق و احساس میباشد.

منبع


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : خطاطی , هنرهای تجسمی و ترسیمی
دیدگاه کاربران کل نظرات :1
  • نازنین

    تاریخ : ۱۲ - آبان - ۱۳۹۶

    بسیار عالی

    ممنون از سایت زیباتون


    پاسخ

ارسال دیدگاه