» اخبار فرهنگ و هنر » یساولی اولین راه‌گشای انتشار کتاب‌های هنری بود

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ - ۲۰:۰۶

 کد خبر: 22039
 27 بازدید

یساولی اولین راه‌گشای انتشار کتاب‌های هنری بود

محمد علی جعفریه؛ مدیر انتشارات ثالث گفت: علی‌اکبر یساولی از همان ابتدای کارش در بهارستان به جمع‌آوری کتاب‌های نفیس هنری می‌پرداخت. او بی‌شک اولین راهگشای انتشار کتاب‌های کمیاب هنری است.

محمدعلی جعفریه مدیر نشر ثالث در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) ضمن تسلیت به مناسبت در گذشت علی‌اکبر یساولی، ناشر پیشکسوت کتاب‌های هنری، وی را اولین راه‌گشای انتشار کتاب‌های نفیس و کمیاب هنری دانست و گفت: یساولی از پیشکسوتان کتاب‌فروشی و از قدیمی‌ترین کتاب‌فروش‌های تهران بود و  بسیاری از هنرمندان و علاقه‌مندان به کتاب‌های هنری، مدیون زحماتی هستند که مرحوم یساولی در سال‌های قبل انقلاب بر ای جمع‌آوری کتاب‌های کم‌یاب هنری کشید.

جعفریه درباره روند شکل‌گیری انتشارات یساولی گفت: علی اکبر یساولی جزو آن دست ناشرانی بود که کار خود را از دست‌فروشی کتاب در بهارستان آغاز کرد و مرارت‌های زیادی را در این راه متحمل شد؛ وی سال‌های زیادی را با سختی مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی به فروش کتاب‌های دست دوم می‌پرداخت و بعد از سال‌ها اولین راه‌گشای انتشار کتاب‌های هنری شد.

وی در ادامه افزود: یساولی در همان سال‌ها نسخه‌هایی از کتاب‌های هنری بسیار کم‌یاب را جمع‌آوری می‌کرد و سپس در بازارچه کتاب خیابان انقلاب به توزیع آنها پرداخت.

این فعال درحوزه نشر خاطر نشان کرد: مرحوم یساولی عضو هیچ ارگان یا اتحادیه‌ای نبوده و تمام فعالیت‌هایش در حوزه نشر به صورت انفرادی بوده است. همچنین بسیاری کتاب‌های نایاب در حوزه خطاطی، نقاشی و دیگر هنرهای تجسمی، برای بار اول از این انتشارات روانه بازار کتاب شد که از جمله این کتاب‌ها می‌توان به کتاب‌های استاد فرشچیان در هنر نگارگری اشاره کرد.

مدیر نشر ثالث گفت: هنگامی که مرحوم یساولی از کار افتاده شدند؛ خوشبختانه فرزندانش راه پدر را پیش گرفتند و ادامه دهنده نشر کتاب‌های هنری شدند. نشر یساولی برای سال‌های طولانی تنها منبع تهیه وسایل و کتاب‌های هنری برای هنرمندان بود. بی شک امروزه انتشارات یساولی منبع بسیارغنی کتاب‌های هنری است.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اخبار فرهنگ و هنر , ویژه
ارسال دیدگاه